Vitaminas D organizmui yra svarbesnis, nei manyta.

Vitaminas D organizmui yra svarbesnis, nei manyta.

Jau seniai žinoma, kad vitaminas D atlieka daugybę svarbių funkcijų, užtikrinančių tinkamą organizmo funkcionavimą. Jis palaiko imunitetą, padeda stiprinti kaulus ir dantis bei slopina hipertenziją. Todėl taip svarbu užtikrinti, kad jo būtų gaunama ištisus metus. Jo trūkumas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Neseniai žurnale „Annls of Internal Medicine D“ paskelbtame tyrime nustatytas galimas ryšys tarp mažo vitamino D kiekio ir mirtingumo. Rezultatai stebina.

Visi yra girdėję apie visapusiškas sistemines vitamino D savybes. Jis palaiko imuninę, nervų ir endokrininę sistemas, padeda išlaikyti sveikus kaulus ir reguliuoja kalcio ir fosfatų pusiausvyrą. Dėl pakankamo vitamino D kiekio organizme sumažėja daugelio ligų, įskaitant gripą, 1 tipo diabetą ar širdies ir kraujagyslių ligas (hipertenziją, širdies priepuolį, insultą), pavojus sveikatai.

Nei vitamino D trūkumas, nei perteklius nėra rekomenduotini – abiem atvejais tai gali būti susiję su nemaloniomis pasekmėmis. Jo trūkumas organizme, be kita ko, gali padidinti išsėtinės sklerozės, vadinamosios lėtinės nugaros smegenų ir smegenų ligos, riziką. Neseniai žurnale „Annals of Interneal Medicine“ paskelbti naujausio tyrimo rezultatai rodo, kad vitamino D trūkumas gali būti susijęs su didesniu mirtingumu.

 

Ar vitamino D trūkumas turi įtakos ankstyvos mirties rizikai?


Pietų Australijos universiteto tyrėjų grupė norėjo išsiaiškinti, kokią įtaką mirtingumui turi vitamino D trūkumas. Tam jie atliko didelį tyrimą, kurio metu stebėjo daugiau nei 300 000 JK biobanke registruotų žmonių duomenis.

Jie ypač daug dėmesio skyrė genetiniams veiksniams ir bendram 25-hidroksivitamino D kiekiui tarp dalyvių. Be to, jie analizavo duomenis apie mirtis nuo įvairių ligų.

Stebėjimai truko 14 metų ir, remdamiesi gauta informacija, mokslininkai padarė išvadą, kad didėjant vitamino D kiekiui organizme mirties rizika gerokai mažėja. Šis poveikis ypač pasireiškė žmonėms, kuriems trūko vitamino D. Tyrėjai atkreipė dėmesį, kad vitamino D kiekis populiacijoje gali labai skirtis priklausomai nuo etninės grupės, amžiaus, geografinės vietovės ar sezono.

Tačiau šiuos analizės rezultatus reikėtų vertinti atsargiai – reikalingi papildomi tyrimai. Kol kas įrodyta, kad yra galimas ryšys tarp vitamino D trūkumo ir ankstyvos mirties. Leidinio autoriai teigia, kad prevencijos tikslais reikėtų daug dėmesio skirti vitamino D kiekio nustatymo tyrimams.